DANIEL MÁKA

Kdy a v jakém klubu jsi s lyžováním začínal a jaké byly tvé další kroky?

Rodiče mě vedli k lyžování od útlého věku. Otec jako reprezentant a dvojnásobný olympionik v severské kombinaci chtěl, abych pokračoval v jeho stopách, ale skákání nebylo pro mě. Klasické lyžování bylo dobrým kompromisem. Začátky lyžování pod vedením Aleše Suka v klubu SVS Krkonoše Vrchlabí byly výborné. Do svých patnácti let jsem se věnoval také cyklistice. V roce 2006 jsem získal titul mistra republiky v žákovské kategorii nejen na horském kole, ale také na běžkách, a to hned 3x. S postupem času nešlo dělat dva sporty najednou a rozhodl jsem se pouze pro lyže. Kolo zůstalo mým nejoblíbenějším doplňkem a letní přípravu si zpestřuji závody ze seriálu Kolo pro život.

Proč a kdy ses rozhodl jezdit dálkové běhy?

V loňském roce jsem se rozhodl okusit i několik dálkových běhů. V zimě se budu soustředit na seriál dálkových běhů SkiTour, kde bych chtěl být v celkovém hodnocení do 3. místa. Čekají mě také některé závody Ski Classics.

Co se ti líbí na dálkových bězích?

Dálkové běhy začínají být populárnější a většinou i atraktivnější než klasické běžecké lyžování, tak proč to nezkusit.

Kdo je tvůj trenér, kde trénuješ a jaké tréninkové prostředky využíváš?

Na letošní sezónu se připravuju sám. Trénování v Krkonoších od jara do zimy má své výhody. Nemusím nikam cestovat a ničím se stresovat. Za domem ve Vrchlabí mám vše, co potřebuji.

Jaký je tvůj běžkařský sen?

Doufám, že mi dálkové běhy přinesou mnoho zkušeností do příštích let, kde bych rád zvyšoval své ambice.