FABIÁN ŠTOČEK

Kdy a v jakém klubu jsi s lyžováním začínal a jaké byly tvé další kroky? 

Začal jsem lyžovat za SKI Jilemnici už jako nejmladší žák. Na základní škole jsem zkusil i biatlon, který se mi také líbil a věnoval jsem se mu i v prvním ročníku na gymnáziu. Pak jsem odešel studovat do USA a lyžoval za Hopkinton a Holderness, kde jsem studoval střední školu. Po ukončení střední školy jsem začal studovat univerzitu v Dartmouth a celé studium jsem závodil za univerzitní tým. 

Kdy a proč ses rozhodl jezdit dálkové běhy? 

V roce 2017 jsem ukončil školu a zároveň i závody na okruhu NCAA a EISA a již jsem se těšil na delší závody. Byl jsem šťastný, že jsem se mohl na podzim 2017 připojit k týmu Vltava Fund Craft. Snažil jsem se mít co nejlepší výkon v závodech na 50 km při závodech v USA,což se mi vždy podařilo. Uvědomil jsem si, že při dlouhých závodech se mi daří mnohem více než při závodech na 10 či 15 km. Delší závody jsem si také více užíval a to mělo zásadní vliv na to, abych jezdil i po světě dlouhé závody. 

Co se ti líbí na dálkových bězích? 

Mám rád uvolněnou atmosféru míst, kde lyžuje více lidí. Získáte více ze závodů než na krátkých bězích. Tak proč ne? 

Kdo je tvůj trenér, kde trénuješ a jaké tréninkové prostředky využíváš? 

V tomto okamžiku nemám trenéra. Využívám zkušeností, které jsem získal během trénování na univerzitě a střední škole. Snažím se trénovat tak, aby byl trénink dobrodružstvím a naopak. To mě opravdu baví. V uplynulé roce jsem neměl tréninkovou základnu. Strávil jsem část zimy v Číně, pak v Evropě a také část přípravy v USA. Tuto přípravu jsem začal v Dartmouth a cestou přes USA do Oregonu jsem samozřejmě trénoval. Bylo to parádní. Trénujete a zároveň poznáváte nové věci. To mě opravdu baví. 

Jaký je tvůj běžkařský sen? 

To, že mohu jezdit za Vltava Fund Craft tým a užívat si dálkové běhy. To je nádhera.