Jizerská 50

10.02.2020

Nádherná Jizerská 50 a naše výsledky
Beautiful Jizerská 50 and our results

Kdo byl ještě před týdnem v Jizerkách a viděl všude vodu a zelené louky, určitě ještě teď nevěří tomu, jak krásný závod to nakonec včera byl. Celý náš tým včetně servisu a hobíků jezdících v našich barvách si to parádně užil.

Výborné výsledky zajely holky. Heli na výborném 8. místě, Noora 14. a Andrea 17. Celkově nejlepší závod sezóny.

V mužích byl Ari 11. a byl v cíli hodně zklamaný. Jeho ambice ležely totiž o dost výše. Fabián skončil 37., Isac 38. a nemocný Pavel se závodem protrápil.

V týmové soutěži jsme si upevnili vysněné 8. místo. Alpská část seriálu Ski Classics je tedy za námi. Teď nás čeká menší pauza a trénink na nejslavnější lyžařský závod Vasův běh.

Those who were in Jizerka a week ago and saw water and green meadows everywhere, surely still do not believe what a beautiful race it was yesterday. Our whole team, including the service and the hobby skiers in our colors, enjoyed it a lot.

Girls got great results. Heli was in excellent 8th place, Noora 14th and Andrea 17th Overall best race of the season.

Ari was the 11th in the men category and was very disappointed in the finish. His ambition was much higher. Fabian finished 37th, Isac 38th and sick Pavel struggled throughout the race.

In the team competition we consolidated our dream 8th place. So, the Alpine part of the Ski Classics series is over. Now we have a little pause and training for the most famous ski race Vasaloppet. See you there.