Prolog se nám vyvedl

29.11.2019

Prolog se nám vyvedl výborně! 👍👍👍
The Prologue was great!

Kluci zajeli skvělé 9. místo (loni byli 14.), což je v současné konkurenci super výsledek. Velkou formu ukázal Ari Luusua, který skoro celý závod odtáhl sám. V trojici s ním zuby nehty viseli Jirka Ročárek a Isac Holmström. Hlavně Jirka předvedl, jak se umí vydat pro tým ze všech sil.

Holky potom dojely na 11. místě díky výkonu Heli Heiskanen. Noora a Andrea dojely s menším odstupem, ale předvedly, že jejich výkonnost od loňska šla citelně nahoru. V konkurenci 30 týmů jsme se neztratili a už se těšíme na neděli, kdy je jede první závod jednotlivců.

The boys got a great 9th place (last year they were 14th), which is a great result in the current competition. Ari Luusa showed a great form, pulling himself almost the entire race. Jirka Ročárek and Isac Holmström hung in the trio with their nails. Especially Jirka showed that he is able to give everything for the team.

The girls then finished 11th thanks to the performance of Heli Heiskanen. Noora and Andrea finished a little behind, but showed that their performance had gone up considerably since last year. We did not get lost in the competition of 30 teams and we are looking forward to Sunday, when the first individual race is taking place.