PETR NOVÁK

Kdy a v jakém klubu jsi s lyžováním začínal a jaké byly tvé další kroky?

Ve sportovním prostředí se pohybuji díky podpoře rodičů již od dětských let. Táta byl reprezentačním trenérem běhu na lyžích a mamka reprezentantkou v orientačním běhu. Díky tomu jsem se poprvé na lyže postavil hned vzápětí, co jsem udělal své první krůčky. Táta trénoval reprezentanty nebo děti z klubu, zatímco já na lyžích brouzdal závějemi a získával své první lyžařské dovednosti. Má sportovní kariéra se vyvíjela správným směrem. Postupně jsem se stal členem dorosteneckého, juniorského a reprezentačního družstva dospělých. Reprezentoval jsem ČR na mistrovství světa, ale Olympiáda mi stále unikala.

Kdy a proč ses rozhodl jezdit dálkové běhy?

V roce 2009 jsem okusil krásu dálkových běhů a lyžování pro mě nabralo nový směr. Hned následující sezónu jsem vystoupil z reprezentačního družstva, abych se mohl naplno věnovat této krásné disciplíně. Ve světovém seriálu dálkových běhů jsem se začal stabilně prosazovat na nejvyšších příčkách od roku 2014, kdy se mi podařilo vyhrát svůj první závod seriálu FIS Marathon Cup. V této sezóně jsem měl tak výborné výsledky, že mě dokonce nominovali na mé první Olympijské hry v Soči a já si konečně splnil jeden ze svých dlouholetých sportovních snů. Tam jsem na 50km trati volnou technikou skončil na 29. místě jako nejlepší z české výpravy. V následující sezóně jsem se opět vrátil do kolotoče dálkových běhů v plné síle a dočkal jsem se jako historicky třetí Čech celkového vítězství ve FIS Marathon Cupu. Tím jsem uzavřel svojí další sportovní epizodu a od loňského roku se naplno věnuji novodobému seriálu Ski Classics, který je mediálně více sledován a obsahuje největší závody světa. V loňském roce mě bohužel zbrzdilo vážné zranění ramene, kdy jsem musel na_3 měsíce vypustit trénink, a to mělo výrazný dopad na první polovinu sezóny. I přes to se mi podařilo výborně připravit na nejdůležitější závod a obsadit na Vasaloppetu 12. místo, pouhé tři vteřiny za vítězem. Letos bych rád překonal tento výkon, i když vím, že to nebude jednoduché. Ale kdo si klade malé cíle nemůže být vítězem.

Kdo je tvůj trenér, kde trénuješ a jaké tréninkové prostředky využíváš?

V posledních letech jsem sám sobě trenérem, a pokud se potřebuji s něčím poradit, tak jdu pro radu vždy za svým tátou. Také jsem rád, když si někdy udělá čas a osobně dohlídne na některé stěžejní tréninky. Jeho přítomnost na těžkých trénincích vždy posune kvalitu o kousek výše.

Jaký je tvůj běžkařský sen?

Musím říci, že už jsem si spousty sportovních snů splnil a nikdy jsem nečekal, že bych mohl vyhrát FIS Marathon cup. S příchodem úspěchů se ale posouvá i můj sportovní sen v podobě vítězství na Vasaloppetu.