La Venosta

17.12.2023

Výsledky z La Venosty.
Results from La Venosta. (English version below)

Závodní víkend pro nás začal hodně nešťastně. Hned na druhém km sobotního závodu žen najela ve sjezdu jedna ze soupeřek do Heddy, Hedda spadla, vytrhla vázání a navíc si poranila kotník tak, že není jisté, zda se ještě tuto sezónu objeví na startu. Všichni věříme, že ano, ale teprve čas ukáže. 

V sobotu a v neděli jsme všichni bojovali i za ni. V sobotu dojela Sandra na výborném 9. místě a navíc posbírala pár bodů na sprinterské i vrchařské prémii. Sophia Velicer skončila ve své letošní premiéře na 35. místě. V mužích skončil nejlépe Jan Šrail na 26. místě. Za ním potom Fabián Štoček 35., Johannes Kuchl 73. a Petr Kolaja 82. 

V neděli se jela netypická individuální časovka do vrchu na 10 km. Sandra si zajela své životní maximum ve Ski Classics a z jejího 6. místa máme všichni velkou radost! Sophia skončila znovu 35. V mužích Honza 35., Fabián 38., Johannes 81. a Petr 82.

Jak to vypadá v celkovém pořadí seriálu? Sandra je 8., Honza 29. a Fabián 33. Všichni jako nejlepší Češi. V týmech držíme stále 7. místo, což je při ztrátě Heddy trochu zázrak. 

Teď nás čeká vánoční pauza a v lednu se to všechno znovu rozběhne. Děkujeme za fandění a přejeme hezké Vánoce.

The race weekend started very unhappily for us. On the second km of Saturday's women's race, one of the competitors ran into Hedda in the downhill, Hedda fell, tore her bindings and injured her ankle so badly that it is not sure whether she will appear at the start again this season. We all believe she will, but only time will tell. On Saturday and Sunday we all fought for her as well. 

On Saturday Sandra finished in an excellent 9th place and also picked up a few points on the sprinter's and hill climb premiums. Sophia Velicer finished 35th in her debut this year. In the men's race Jan Šrail finished best in 26th place. He was followed by Fabián Štoček in 35th, Johannes Kuchl in 73rd and Petr Kolaja in 82nd.

On Sunday there was an untypical individual time trial uphill 10 km. Sandra set her lifetime best in Ski Classics and we are all very happy about her 6th place! Sophia finished 35th again. In the men's race Honza 35th, Fabian 38th, Johannes 81st and Peter 82nd.

How does it look in the overall series standings? Sandra is 8th, Honza 29th and Fabian 33rd. All the best Czechs.  We still hold 7th place in the teams, which is a bit of a miracle when we lost Hedda.

Now we're going to take a Christmas break and in January it will all start again. Thank you for your support and have a Merry Christmas.